POPW 1.4 Wzór na konkurencję Etap II
Termin naboru wniosków: Nabór wniosków zakończony
Typy projektów mogące uzyskać dofinansowanie:
- Dofinansowanie mogą otrzymać projekty dotyczące wdrożenia rekomendacji wskazanych w strategii wzorniczej opracowanej w ramach Etapu I, tj. przeprowadzenia działań z wykorzystaniem procesów projektowania, których końcowym rezultatem będzie wprowadzenie na rynek innowacji.
Beneficjenci:
- Mikro-, małe, średnia przedsiębiorstwa makroregionu Polski Wschodniej.
Środki przeznaczone na dofinansowanie:
- 200 mln PLN
Maksymalna kwota dofinansowania projektu:
- 3 mln PLN
Maksymalna intensywność pomocy:
- 70%
Etapy konkursu:
1) I etap: audyt wzorniczy – diagnoza sytuacji w firmie i ustalenie rekomendacji (strategia wzornicza).
W ramach etapu zostaną przeprowadzone audyty wzornicze w firmach. Audytorzy dokonają diagnozy firmy i wspólnie z nią zdefiniują działania rekomendowane do wdrożenia. Audyt obejmować będzie m.in.:
- analizę wzorniczą beneficjenta oraz jego otoczenia w zakresie oferty produktowej, technologii, struktury organizacyjnej, procesów komunikacji, strategii marketingowej, charakterystyki klientów i konkurencji oraz trendów rynkowych, analizę potrzeb beneficjenta w zakresie zarządzania wzornictwem,
- analizę oferty pod kątem wykorzystania wzornictwa i potencjału rynkowego beneficjenta.
Następnie na podstawie przeprowadzonego audytu opracowana zostanie strategia wzornicza rozumiana jako raport z audytu zawierający rekomendacje odnośnie dalszych działań związanych ze stosowaniem wzornictwa w firmie.
Koszty kwalifikowalne obejmują koszty usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych związanych z przeprowadzeniem audytu wzorniczego i opracowaniem strategii wzorniczej.
2) II etap: wdrożenie strategii wzorniczej – realizacja usług w zakresie wzornictwa (projektowanie wzornicze oraz zakup urządzeń, maszyn i licencji).
W ramach drugiego etapu dofinansowanie mogą uzyskać projekty obejmujące realizację działań rekomendowanych do wdrożenia w ramach strategii wzorniczej, opracowanej w Etapie I działania tj. przeprowadzenie działań z wykorzystaniem procesów projektowania, których końcowym rezultatem będzie wprowadzenie na rynek innowacji.
Konkurs podzielony jest na etapy. Etap konkursu obejmuje nabór wniosków w danym miesiącu kalendarzowym, ich ocenę oraz opublikowanie listy ocenionych projektów zawierającą przyznane oceny z wyróżnieniem projektów wybranych do dofinansowania.
O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie przedsiębiorcy, którzy prawidłowo wykorzystali pomoc finansową otrzymaną w ramach Etapu I tzn. zrealizowali zakres rzeczowy i finansowy projektu oraz złożyli wniosek o płatność końcową wraz ze strategią wzorniczą, które zostały zatwierdzone.
Koszty kwalifikowalne w ramach drugiego etapu obejmują:
1) Koszty usług doradczych niezbędne do realizacji projektu wzorniczego, świadczonych przez doradców zewnętrznych związanych z wdrożeniem strategii wzorniczej opracowanej w ramach I Etapu.
Maksymalna intensywność dofinansowania na usługi doradcze wynosi 50% kosztów kwalifikowanych.
2) Koszty realizacji inwestycji początkowej obejmujące:
- nabycie albo wytworzenie środków trwałych innych niż nieruchomości (np. urządzenia i maszyny),
- nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej.
Maksymalna intensywność dofinansowania inwestycji początkowej określa się zgodnie z mapą pomocy regionalnej.
3) Koszty ustanowienia i utrzymania zabezpieczenia zaliczki wypłacanej na rzecz MŚP.
Maksymalna intensywność dofinansowania na koszty ustanowienia i utrzymania zabezpieczenia dla zaliczki, dla projektów, w których jednocześnie występuje regionalna pomoc inwestycyjna intensywność określana jest zgodnie z intensywnością regionalnej pomocy inwestycyjnej. W przypadku pozostałych projektów, maksymalna intensywność pomocy wynosi 50% kosztów kwalifikowalnych.
Koszty realizacji inwestycji początkowej są kwalifikowalne jedynie w projektach, które dotyczą wdrożenia innowacji produktowej.
Limity i ograniczenia:
Okres realizacji projektu musi się mieścić w ramach czasowych działania, tj.:
- nie może rozpocząć się przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie lub w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie lub przed dniem umieszczenia projektu wnioskodawcy na liście projektów spełniających kryteria formalne i zakwalifikowanych do oceny merytorycznej, opublikowanej na stronie internetowej PARP;
- musi rozpocząć się najpóźniej w terminie jednego miesiąca od dnia zawarcia umowy o dofinansowanie i nie może przekraczać 6 miesięcy licząc od dnia rozpoczęcia projektu;
- nie może wykraczać poza końcową datę okresu kwalifikowalności kosztów w ramach POPW, czyli zakończyć się później niż 31 grudnia 2023 r.
Źródło: Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.
Harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie dla Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. 2020
Regulamin konkursu 1.4 Wzór na konkurencję.